امروز: چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸

مقام معظم رهبری: برای خدمت رسانی بهتر به مردم، کارهای دقیق پژوهشی لازم است.

Nivo Slider Demo

محل فعلی شما : صفحه اصلی

نشست معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی با رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی و جمعی از اساتید و مستعدین برتر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسان رضوی، در ابتدای این جلسه دکتر احمدی زاده ضمن تبریک انتصاب آقای دکتر مهدی نژاد به سمت معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی، به ارائه گزارشی از فعالیت بنیاد نخبگان در سال های اخیر پرداخت و گفت: دکتر احمدی زاده یکی از مزیت ها و پتانسیل های فراموش شده  استان را مساله "سوغات" دانست و تصریح کرد: در بنیاد نخبگان گروهی از مستعدان را مامور به بررسی موضوع سوغات کردیم تا گزارشی از زوایای مختلف آن تهیه کنند. وی ادامه داد سوغات در استان حدود 3700 میلیارد تومان سالانه گردش مالی دارد. در این تحقیق سعی شده به تفکیک گردش مالی صنایع مختلف مانند صنایع دستی، تسبیح، مهر و اسباب بازی و ... را محاسبه شود. ایده ما برای ترقی استان این است که، صنایع استان به طور کلی به هفت دسته تقسیم شوند و برای هر کدام تعدادی دوره های استارتاپی برگزار کنیم و از همه کشور برای ارائه ایده دعوت نمائیم و در نهایت می توانیم یک صنعتی بومی از سوغات در استان بوجود بیاوریم. رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ادامه داد: از این 3700 میلیارد گردش سالانه متاسفانه 70 تا 75 درصد آن در اختیار چینی ها و خارجی ها است. این رقم، رقم بسیار بالایی است.

 در ادامه دکتر مهدی نژاد معاون علمی و فناوری آستان قدس رضوی ضمن تاکید بر مساله سوغات استان گفت: در حال حاضر مشکل عمده ما بحث زیرساخت ها است، منظور از این زیرساخت ها، زیرساخت های تمدنی و فرهنگی است. اندیشمندان عقیده دارند که برترین ایده ها در دوران سخت اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: در سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی با مشکلاتی مواجه هستیم و در این زمینه ما نیاز به برنامه های جدیدی داریم که می توانیم از ایده های جدید نخبگان بهره بگیریم که البته این ایده ها نباید صرفا تئوری باشد و باید قابلیت اجزایی نیز داشته باشد.

دکتر مهدی نژاد درادامه یادآور شد: باید به بحث های علم و مرجعیت توجه داشت بدین معنی که اگر نظریه ای تولید کردیم هم منطقی و قابل دفاع باشد و هم بر روی زندگی اثر گذار باشد. بنابریان آستان باید دنبال مدینه الرضا باشد، چون شهری که بر اساس آموزه های امام رضا شکل بگیرد، دنیا را فتح خواهد کرد. معاونت علمی برای فرهنگ سازی و نفوذ دادن دانش به نخبگان شما نیاز دارد، ما و همه نخبگان و مستعدان تحت پوشش بنیاد ملی طی جلساتی دور هم جمع شویم و راهکارهای مناسبی بیابیم و همه مشکلات را در کنار یکدیگر حل کنیم.

و در ادامه مهندس عباس زاده مدیر مرکز خدمات مالکیت فکری، کارآفرینی و نوآوری تک، به پیرامون نظام نوآوری پرداخت و به ایجاد ساختار نظام مند، بهینه و کارآمد جهت بهره مندی از نخبگان، پژوهشگران، فن آوران در راستای حل مشکلات جامعه تاکید کرد و راهکارهای پیشنهادی را ارائه نمودند. و در پایان امادگی خود را جهت همکاری در این زمینه اعلام نمود.