امروز: چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸

مقام معظم رهبری: - علم و تحقیق كلید قطعی پیشرفت كشور است. ( ۸۹ مشهد)

Nivo Slider Demo

محل فعلی شما : صفحه اصلی

کارگاه آموزشی آشنایی با حقوق مالکیت معنوی و ثبت اختراعات در مشهد و با حضور مخترعین تحت پوشش بنیاد نخبگان برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با حقوق مالکیت معنوی و ثبت اختراعات با حضور دکتر مهرداد الیاسی؛ رئیس اداره ثبت اختراعات کشور برگزار گردید. این کارگاه به منظور آشنایی با مبانی مالکیت فکری، ثبت اختراع، روش‌های خلق ایده، فرآیند تکمیل مدارک و مستندات مربوط به ثبت اظهارنامه بین‎المللی (pct) و روند ثبت اختراعات بین‌المللی، برگزار شد.

در ادامه، دکتر الیاسی رئیس اداره ثبت اختراعات کشور به تشریح مباحثی پیرامون حدود شمول ایده‌های کاربردی و نوآوری برای ثبت اختراع و مالکیت فکری و معنوی در کشور پرداخت و گفت: حقوق مالکیت فکری از طرف جامعه به اشخاص به خاطر خلق آثار ادبی و معنوی، اختراعات، طرح‌ها و اسامی و نشان‌های استفاده شده در تجارت داده می‌شود و به دارنده این اختیار را می‌دهد که دیگران را از استفاده غیر مجاز از حق خود در طول دوره محدودی منع نماید.
وی ضمن تشریح بخش های مختلف سایت اداره مالکیت معنوی، در رابطه با فرآیند ثبت اختراع اظهار کرد: اختراع باید داری ابتکاری نو باشد و گامی به سوی عملکرد یا تغییر مثبت یک فرآیند را در بر داشته باشد، همچنین باید کاربرد صنعتی، قابلیت تجاری سازی و ورود به بازار را داشته باشد.
رئیس اداره ثبت اختراعات کشور در بخشی دیگر از این کارگاه به سازمان جهانی مالکیت معنوی و قوانین آن پرداخت و گفت: این سازمان با هدف تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان راه اندازی شده است.

در بخش پایانی کارگاه، مهندس عباس زاده مدیر مرکز تخصصی ثبت اختراعات، مالکیت فکری و کارآفرینی تک، ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور دکتر الیاسی و زحمات ایشان در اداره کل ثبت اختراعات کشور، به تشریح چالش های نظام نوآوری و دغدغه های مخترعین پرداخت.