امروز: جمعه ۲۸ دي ۱۳۹۷

مقام معظم رهبری: - علم، پیشرفت علمی و فراگیری نیاز اول كشور است.

Nivo Slider Demo

محل فعلی شما : صفحه اصلی

رغبت کشورهای اتحادیه اروپا به «اسرار تجاری» بیش از «اختراع» است

نتایج حاصل از مطالعه‌ای که اخیراً توسط دفتر مالکیت فکری اتحادیه اروپا انجام شده است، نشان می‌دهد که اسرار تجاری در اکثر کشورهای عضو این اتحادیه و به‌خصوص در شرکتهای بزرگ از محبوبیت بیشتری نسبت به پتنتها برخوردار هستند.


 

نوآوری-خلاقیت-ایده-اختراع

 

گزارش اخیر دفتر مالکیت فکری اتحادیه اروپا که در زمینه رصد موارد نقض مالکیت فکری است براساس داده‌هایی که با مشارکت بیش از 200 هزار شرکت تولیدی و خدماتی به دست آمده، منتشر شده است.

 

بیش از 52.3 درصد از شرکتهای اروپایی از اسرار تجاری استفاده می‌کنند در حالیکه پتنتها صرفاً در 31.7 این شرکتها پذیرفته شده و به عنوان ابزار حفاظت از داراییهای فکری و نوآوریهای متعلق به شرکت به‌کار می‌رود.

 

ارقام مذکور در شرکتهای بزرگ به‌ترتیب برابر با 69.1 (اسرار تجاری) و 52.8 (اختراعات) و در شرکتهای کوچک و متوسط که قسمت اعظم جامعه آماری را به خود اختصاص داده برابر با 51.2 درصد (اسرار تجاری) و 30.4 درصد (اختراعات) است.

 

بیشترین استقبال از اسرار تجاری در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعلق به فنلاند و آلمان است به‌طوریکه به ترتیب 78.1 و 74.1 درصد از شرکتهای فنلاندی و آلمانی از آن استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که سهم پتنت در شرکتهای این دو کشور برابر با 33.2 و 47.8 درصد است.

 

یکی از نکات جالب توجه در این گزارش، استقبال صنایع خدماتی از اسرار تجاری است؛ براساس داده‌های حاصل از بررسی شرکتهای مختلف تولیدی و خدماتی، می‌توان چنین نتیجه گرفت که اسرار تجاری بیشتر در فرآیند نوآوری و نوآوری در خدمات به کار می‌رود و در مواردی که ایده نوآورانه منجر به تولید یک محصول فیزیکی می‌شود، احتمال بیشتری برای استفاده از پتنتها وجود دارد.

 

این مطالعه با هدف ارائه مبنای سیاست‌گذاری برای توسعه چارچوب اسرار تجاری مطابق با دستورالعمل تدوین شده در سال 2016 میلادی است که هدف آن استانداردسازی قوانین ملی در زمینه اسرار تجاری است؛ با توجه به یافته‌های این گزارش، می‌توان گفت تفاسیر مربوط به اسرار تجاری و اختراعات که آنها را جایگزین هم در حفاظت از دستاوردهای نوآورانه شرکتها و فناوران می‌داند، اشتباه بوده و ابزارهای مذکور می‌توانند به عنوان مکمل ایفای نقش کنند.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید:

https://Telegram.me/Iranidea

https://telegram.me/iransherkat